Lack och nagelvård
Nagellack och nagelvårdsprodukter för naturlig nagel används av professionella nagelterapeuter eller manikyrister på salong och av privatperson för hemmabruk.
Praktiskt taget alla dessa typer av produkter finns i de flesta välsorterade affärer, salonger, webbutiker för nagelprodukter och hos leverantörer av nagelprodukter.
Märke(urval): Bio Sculpture, CND, Depend, Essie, Goodnails, OPI, Orly, Pina Parie, Magnetic, Mavala, Peggy Sage, REQ, Trind m.fl
Ridgefiller
En typ av underlack som fyller ut och jämnar till ojämnheter i nageln och finns oftast i flera olika nyanser som rosa, beige och vit. Appliceras före underlack/baslack. Kan behöva läggas i flera lager för att uppnå ett jämnt resultat. Kan även användas i kombination med nagelförstärkare.
Du kan även använda Ridge Filler för att lägga fransk manikyr. Många som inte vill ha kritvit rand har upptäckt att Ridge Fillers har en mjuk, beige ton som är mer naturlig än de vita lackerna. Finns i sortimentet hos de flesta nagellacksåterförsäljare och märken.
Underlack/baslack
Underlack förbereder nageln för nagellack och fungerar som en dragkedja mellan den naturliga nageln och nagellacket. Den är oftast lite sträv för att nagellacket ska sitta bättre, d.v.s. ge bättre fästyta. Underlack skyddar även den naturliga nageln för missfärgningar som kan komma från nagellacket.
Nagellack
Nagellack innehåller fyra komponenter: lösningsmedel – gör att lacket har rätt konsistens att kunna appliceras jämt med en pensel och påverkar torktiden, filmbildare – ger lacket dess hållbarhet, mjukgörare - för att reducera krympningar och förbättra flexibiliteten i lacket och färgpigment – ger lacken dess läckra färger. Nagellack används för att ge naglarna skydd, färg och/eller glans.
Nagellacker innehöll ofta ämnena formaldehyde, toluene och/eller dibutyl phthalate(DBP) vilka numera är inte tillåtna i nagellacker då de är hälsofarliga, så de allra flesta tillverkare utesluter dessa ämnen från sina lacker. När man köper nagellack är det viktigt att kontrollera att de är fria från dess ingredienser.
Överlack
Överlack är ett genomskinligt lack som appliceras över nagellacket för att försegla det. Den ger extra glans, motverkar att nagellacket chippas eller nöts bort. Finns även speciellt snabbtorkande överlack. För att få längre hållbarhet av lackade naglar kan man applicera ett nytt lager överlack efter två dagar.
Nagellacksborttagning
Lösningsmedel för att ta bort nagellack från naglarna. Finns utan acetone och med acetone. Acetonfri nagellacksborttagning är att föredra på naturlig nagel då den inte torkar ut nageln och även vid lackborttagning på skulpterade naglar i materialen glasfiber/silke, Backscratcers Extreme och akryl då dessa material löses i aceton.
Nagelförstärkare
Medel eller lack som penslas på naturlig nagel och stärker strukturen i och/eller återuppbyggnaden i hornlagret i nageln. De flesta på marknaden säljs som ett lack som kan användas för sig självt som ett genomskinligt eller svagt färgat nagellack.
Nagelbitarlack
Ett medel eller lack som penslas på naglarna och smakar väldigt illa. Detta gör att nagelbitaren är mindre benägen att bita på naglarna. Oftast är ett sådant lack även kombinerat nagelförstärkare.
Märke(urval): China Glaze, Deborah Nail, Orly, Peggy Sage, Scratch, Trind, Vylet Nails m.fl.
Nagelbandsremover
Även välkänd i Sverige med det engelska namnet Cuticle Remover. En typ av kräm som hjälper dig att lättare avlägsna nagelband som har växt ut över nageln.
Snabbtorkande spray eller droppar
En hel del märken har en spray eller droppar som läggs eller sprayas på naglarna efter överlacket som förkortar nagellackens härdningstid (torktid).
Märke(urval): Bio Sculpture, CND, Orly, OPI, Seche m.fl.
Gel lack
Nagellack som härdas som en gel i UV-lampa. Håller i 2-3 veckor. Behandling kan endast fås på salong.
Märke(urval): CND - Shellac, Crystal Nails, Gelish, Gellini, Goodnails, Magnetic, NSI, OPI, Orly m.fl





